Stmievanie LED

STMIEVANIE LED
18.10.2018 12:44

LED STMIEVANIE LAICKY, ALEBO, AKO NA TO JEDNODUCHO A DOBRE!

Ako už aj názov tohto článku prezrádza, ak viete, čo je DALI, KNX, PWM, DMX, ... potom toto čítanie asi nebude pre vás zaujímavé. Ak ale patríte k všemajstrom, či domácim kutilom, tak vám možno práve informácie z textu pomôžu ušetriť trochu času, nervy a aj pár EUR, ktoré by ste inak vyhodili na zariadenia, ktoré nakoniec nebudú fungovať.

Už dlhšiu dobu sa nám množia dotazy na možnosti a princípy stmievania LED pásov, svietidiel, modulov a žiaľ, naše skúsenosti podčiarkujú to, že veľakrát ani predajcovia rôznych stmievačov nevedia, na čo je možné konkrétny stmievač používať a na čo nie. Tento problém pravdepodobne pramení z toho, že sme začali používať na "svietenie" 12 či 24V (DC - jednosmerný prúd). Nebudem tu rozoberať do detailov, ako stmievače fungujú, dokonca, možno bude v texte zopár zamlčaných technických "drobností", ktoré ale pre samotné pochopenie stmievania nebudú hrať žiadnu rolu.

Dávnejšie, pred LED boomom bola situácia pomerne jednoduchá, mali sme doma 230V AC a klasické žiarovky. Tu sa človek veľmi nemusel zamyslieť, ak sa náhodou dostal k nejakému stmievaču (v 90% to bol jeden typ - otočný v kombinácii so spínačom), že kam ho umiestni. Bola to jasná voľba, jedine napriamo pred svietidlo, čiže namiesto spínača.

Problém nastal vtedy, keď bolo potrebné zmeniť 230V AC na 12 resp. 24V DC, aby sme mohli "svietiť LED-kami". Toto robia, ako dobre vieme, práve NAPÁJACIE ZDOJE. Tie sú buď skryté v LED svietidlách priamo, čiže takéto svietidlo je možné napájať rovno na 230V sieť a ani netušíme, že v útrobách svietidla nastáva prostredníctvom napájacieho zdroja premena 230V na nižšie napätie, alebo sa k nim dodávajú ako príslušenstvo, kde pomocou nejakého konektora pripojíme zdroj k LED svietidlu (väčšinou ide v tomto prípade o LED panely) a na 230V AC sieť pripájame samotný zdroj. Máme tu teda jeden komponent navyše, medzi 230V sieťou a svietidlom - napájací zdroj. Kam dať stmievač teraz?

Pred tým, ako odpovieme na túto otázku, sú tu dôležité rady.

- ak je svietidlo označené ako nestmievateľné (napr. preškrtnutým znakom DIMM alebo preškrtnutým "kolečkom stmievania"), tak ho nebudeme chcieť stmievať, lebo sa to nedá!

- ak je svietidlo napájané prúdovým napájacím zdrojom (zistíme to tak, že vo väčšine prípadov označenie výstupu na napájacom zdroji - output alebo sec. nie je konkrétna hodnota napätia (V), ale nejaký interval, resp. označenie hodnoty Max a je tam konkrétna hodnota prúdu (mA alebo A), (napr. takéto označenie môže vyzerať: 30-56V, 350mA), tak v tomto prípade ruky preč od svietidla a nechajme, nech sa s tým potrápi odborník. Je možné, že takéto svietidlo nebude možné stmievať.  


    

- ak sa pri popise/návode svietidla objaví zmienka o stmievaní napr. pomocou PWM, DALI, tak sa môžeme skúsiť pustiť do boja vyriešiť problém vo vlastnej réžii, ale taktiež sa silno odporúča obrátiť sa na odborníka, keďže tento spôsob stmievania si vyžaduje už určité vyššie znalosti v tejto sfére a aj prax.
My sa budeme zaoberať stmievaním osvetlenia, ktoré sme si vyrobili vo väčšine prípadov svojpomocne, alebo so susedom, ktorý okrem toho, že pracuje ako vodič autobusu, tvrdí, že je aj výborný elektrikár.

Takéto osvetlenie sa prevažne skladá z napäťového NAPÁJACIEHO ZDROJA , ktorý nám "vyrobí " zo sieťového napätia 230V nami požadovaných 12V (zriedkavejšie 24V) a z nejakých LED-iek, buď je to LED pás osadený v ALU lište (v tom lepšom prípade), alebo LED moduly v lište či nalepené na nejakej ploche. 

Naša zostava potom vo väčšine prípadov vyzerá nasledovne (jednoduché zapojenie LED prostredníctvom napájacieho zdroja, bez stmievania):

 

Toto nám ale spravidla nestačí, keďže žijeme v modernom svete, kde je "inteligentná domácnosť" pojem, ktorý sa spomína na každom kroku a kto nestmieva, nie je "in", preto sa tento systém zvykne rozšíriť o komponent, o ktorom tento článok vlastne je, o stmievač. Internet je zaplavený rôznymi stmievačmi - dimmermi - malými krabičkami prevažne aj s diaľkovým ovládačom, ktorý je hlavný marketingový ťahák tohto tovaru (však kto by nechcel stmievať svetlo v obývačke s príveskom, ktorý vyzerá rovnako, ako susedov kľúč k bavoráku). Takýto najzákladnejší stmievač sa inštaluje medzi napájací zdroj a LED-ky. Schéma potom môže vyzerať nasledovne.

Najväčšou výhodou tohto systému je určite jednoduchosť inštalácie a obstarávacia cena. Nevýhodou naopak nemožnosť zapúť ani vypnúť svetlo prostredníctvom ovládča, keďže ten súži len sa stmievanie. Preto aj najväčší frajer ležiaci na gauči a mačkajúci túto imitáciu kľúčov od luxusného auta musí vstať a spraviť pár krokov, aby vypol svetlo štandardným spôsobom. Je tu samozrejme veľakrát možnosť stmaviť ho úplne, resp. "vypnúť", v tomto prípade ale naďalej zostáva napájací zdroj pod napätím, znižuje sa tým jeho životnosť a samozrejme, jeho spotreba v pohotovostnom režime tiež nie je nulová (TAKÝTO STMIEVAČ NEODPOJÍ NAPÁJACÍ ZDROJ ZO SIETE). Stmievanie týmto typom stmievača je ideálne pre altánky, pergoly, pivničky, čiže pre miesta, kde sa vieme zaobísť bez pocitu úplnného komfortu.

Extrémne riešenie tejto situácie je vynechať spínač a napájací zdroj napojiť NAPRIAMO na sieť 230V. Takéto prevedenie je zlé a nebezpečné z viacerých dôvodov, o ktorých sa teraz nebudem zmieňovať.

Ideálnym riešením stmievania je taký systém, pri ktorom vieme pomocou jedného zariadenia aj zapnúť či vypnúť napájací zdroj (pripojiť a odpojiť od siete) ale aj stmievať LED-ky. Takéto systémy riešia profesionále firmy pomocou rôznych medzinárodných štandardov stmievania, pričom ale pre brezproblémové zapojenie je potrebné s týmto počítať už pri návrhu elelktroinštalácie. 

Existuje ale niekoľko málo spôsobov stmievania, ktoré sú v princípe rovnako jednoducho realizovateľné, ako vyššie opísaný spôsob, navyše riešia aj zapnutie či úplné odpojenie zdroja zo siete. Ten najjednoduhší tohto typu je stmievanie pomocou TRIAC stmievačov (Trailing Edge Dimming). 

Inštalácia týchto TRIAC stmievačov nie je vôbec náročná. Častokrát ide o otočné spínače, ktoré je možné jednoducho vymeniť za klasický tlačidlový spínač svetla (pasujú do krabičky v stene). Tým pádom z tohto bodu už pokračuje špeciálne upravený signál (fáza) k miestu pripojenia svietidla - LED. Jedinou podmienkou potom je to, aby toto LED svietidlo bolo napájané napájacím zdrojom, ktorý je stmievateľný TRIAC spôsobom. (POZOR - existujú aj TRIAC stmievače, ktoré potrebujú pre svoju činnosť aj fázu aj nulový vodič - väčšinou sú to dotykové stmievače so sklennou dotykovou plochou a pod. - tu môže byť inštalácia trochu náročnejšia, keďže pri bežnom svetelnom vypínači nemáme k dispozícii nulový vodič).

Schéma zapojenia môže vyzerať napríklad takto:

 

 

Výhod tohto spôsobu stmievania je viac.

 

V prvom rade je to fakt, že takéto zapojenie je veľmi jednoduché, okrem TRIAC stmievača TRIAC DIMM napájacieho zdroja si nevyžaduje ďalšiu elektroinštaláciu a vodiče navyše. Rovnako dôležité je aj to, že takouto inštaláciou odpojíte napájací zdroj z obvodu pri vypnutí (keďže prevažná väčšina stmievačov je v kombinácii aj so spínačom (napríklad pri "kolieskovom" vypínači najprv otočením zapnete svetlo a následne sa pridáva-/alebo uberá/ intenzita). 

Môže sa zdať, že nevýhodou je absencia diaľkového ovládača, ale ak sa niekto chce s takýmto systémom "vyhrať", je ho možné zdokonaľovať napr. použitím bezkolieskového stmievača s dotykovými tlačidlami, ktorý komunikuje aj s DO, resp. s nejakým WiFi modulom, takže je možné svietidlá stmievať cez nejakú aplikáciu v smartfóne atd. Ale toto je už skôr na iný samostatný článok.

 

Autor Textu:  NAPÁJACIE ZDROJE, s.r.o.

V našej ponuke nájdete napájacie zdroje schopné spolupracovať s TRIAC stmievačmi TU!