Informácie o hliníkových profiloch

V našej ponuke nájdete ALU profily a k im prislúchajúce kryty v niekoľkých variantách, preto veríme, že tento text poslúži na uzrejmenie si základných informácií a tým znednoduší aj Váš výber.

V prvom rade niečo málo o samotných alu profiloch.

Slúžia väčšinou na dekoračné účely, prevažne sa do nich osadia LED pásy a takto slúžia (aj s príslušným krytom) ako osvetlovacie telesá. Ich najpodstatnejšou funkciou je ale odvádzanie tepla z LED pásu, tým zabezpečujúc ich dlhú životnosť (resp. LED chipov).

 

O samotnom materiály a o povrchových úpravách profilov v našej ponuke hovorí tabuľka nižšie:

ANODIZOVANÉ PROFILY (ELOXOVANÉ):

Drvivá väčšina ALU profilov predávaných pre účely LED osvetlenia má povrch anodizovaný (eloxovaný). Je to úprava chemickým procesom, po ktorom vznikne povrch hladký, pevnejší a hlavne, bude odolnejší voči oxidácii (korózii). Anodizované profily sú v odtieňoch SILVER (strieborná, minimálne odlišná od skutočného "surového" hliníka, INOX (bronz) a BLACK (čierna).

 

-LAKOVANÝ PROFIL:

Pri niektorých farebných odtieňoch nie je možné použiť technológiu eloxovania, preto sa povrchy týchto profilov upravujú LAKOVANÍM (klasické nastriekanie farbou). Ide prevažne o biele profily, keďže táto farba patrí medzi veľmi často používané v interiérovom dizajne, preto je výhodné kúpiť už profil s úpravou v bielej farbe.

 

BEZ POVRCHOVEJ ÚPRAVY (SUROVÉ):

V ponuke máme aj ALU profily bez povrchovej úpravy (surové, neanodizované - NA). Tieto profily sú náchylné na rýchlu oxidáciu a vyžadujú dodatočnú povrchovú úpravu (náterom, nástrekom). Využívajú sa hlavne vtedy, ak je potrebné profily doladiť do extravagantjenších farieb. SUROVÉ profily ponúkame len nasim VO partnerom a ich objednávky sa viažu na minimálne množstvá.

 

Pre vhodný vzhľad, ako aj pre samotnú bezpečnosť je potrebné LED pásy uložené v ALU profiloch zakryť aj krytom na to určeným. Je možné si zvoliť materiál, z ktorého sú kryty vyrobené, (PVC, PC, PMMA) alebo aj prevedenie (transparent - číry, frost - polomliečny, milk - mliečny).

 

O najdôležitejších parametroch materiálov, k ktorých sú kryty vyrobené, si môžete prečítať nižšie v tabuľke.

- materiál PVC (polyvinylchlorid), čiže hovorovo "plast". Kryty z tohto profilu sú predovšetkým cenovo atraktívne, majú priemerné optické vlastnosti a nižšiu tepelnú odolnosť. Odporúčajú sa pri použití k led pásom s nižšími výkonmi (max. cca 8W/m pri bežných ALU profiloch)

- materiál PMMA (polymetylakrylát), alebo skôr známejší ako plexisklo. Je to materiál vytvorený pre optiku, takže jeho vlastnosti v tomto smere sú skutočne nadštandardné (lepšia priepustnosť svetla v čírom prevedení, dobrá odolnosť voči starnutiu a poveternostným vplyvom, dobrá povrchová odolnosť (tažšie poskriabateľný). Na druhej strane je trochu krehkejší, než PC (polykarbonát). 

- materiál PC (polykarbonát) je asi najobľúbenejší materiál používaný pre kryty ALU profilov. Jeho výhody sú predovšetkým antistatická úprava, ale hlavne jeho flexibilnosť. Jednoduhšie sa reže, praská minimálne. V porovnaní s PMMA ma málo nižšiu priepustnosť svetla.

 

O samotnom prevedení krytov (TRANSPARENT, MILK, FROST, PRIZMA) píšeme tu:

Transparentný kryt je kryt číry, prepúšťa 85-95% svetla v závislosti od použitého materiálu. Nevýhodou môže byť, že ak je profil osadený týmto krytom na viditeľnom mieste, je vidieť samotný LED pás, resp. aj pri zapnutom páse svetlo z jednotlivých LED nie je dostatočne rozptnýlené a je jasne vidieť svetelné body. Výhodou je naopak pri skrytom osvetlení to, že takýto kryt pohlcuje len minimum svetla.

Je to polcesta medzi čírym a mliečnym krytom. Prepúšťa podľa použitého materiálu cca 70-80% svetla. Volí sa ako výborný kompromis, ktorý síce neskryje bodových charakter osvetlenia LED pásom na 100%, ale na druhej strane, prepúšťa stále dostatočné množstvo svetla.

Mliečny kryt je výbornou voľbou v prípade, keď je potrebné skryť detaily vyplývajúce z charakteru LED pásu (vačšinou je ním možné dobre zakryť bodový vzhľad osvetlenia). Na druhej strane cenou za tento rovnomerný rozptlyl je väčšia miera polhtenia svetla. Kryt v prevedení MILK prepúšťa cca 45-60% svetla v závislosti od materiálu.
Samostatnou kategóriou ALU krytov je kryt v prevedení PRISMA (prizmatický, prizma - hranol). Tento kryt je číry s povrchom zloženým z veľkého počtu drobných hranolov. Kryt pripomína odrazkové sklíčko, ale práve kombináciou čírosti a geometricky presne tvarovaného povrchu sa dosahuje veľká miera prepúšťania svetla s navyše dobrým rozptylom.